AS1356-27-T
Mfr.Part #
AS1356-27-T
Manufacturer
ams
Package/Case
Datasheet
AS1356-27-T
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Stock
457
Manufacturer :
ams
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
180 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
60dB (100Hz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA (Typ)